הגדלת חזה

שתלי חזה הם פיתוח רפואי שבו נעשה שימוש בניתוחים קוסמטיים שנועדו להגדיל, לשפץ או לשקם את החזה. מרבית ניתוחי הגדלת חזה עושים שימוש בשתלים מצופי סיליקון המלאים בסיליקון או לחלופין בסלין. למעט מקרים נדירים יחסית של שיקום חזה לאחר כריתה, מרבית הניתוחים נועדו לשפר את הנראות הנשית באמצעות הגדלת החזה והבלטתו. אפשרויות נוספות הן ניתוחים קוסמטיים ליצירת סימטריה בין השדיים בעקבות פגם מולד או בעיה אחרת או ניתוחי שינוי מין הכוללים הגדלת חזה.

הגדלת חזה

ניתוחי הגדלת חזה הם הניתוח השני הכי פופלרי בקרב נשים בארצות הברית. ובין השנים 1992 לתקופתנו כמות הניתוחים גדלה בכמעט 400 אחוזים. לפי נתוני האגודה האמריקאית לניתוחים פלסטיים למעלה ממאה חמישים אלף ניתוחים מתבצעים כל שנה רק בארצות הברית. זהו נתון שאינו כולל אמריקאיות שטסות למדינות במרכז אמריקה כדי לבצע את הניתוח בעלות נמוכה יותר. קרוב לשתי מיליון אמריקאיות המהוות קרוב לעשר אחוז מאוכלוסיית הנשים הבוגרות מסתובבות עם שתלים בחזה. מרביתן המוחץ הן נשים לבנות (95%) ולאחריהן נשים אפרו אמריקאיות (4%), אסיאתיות (פחות מאחוז אחד) ויתר המוצאים. מכיון שהניתוח אינו מכוסה לרוב על ידי ביטוחי הבריאות השונים ובשל עלותו הגבוהה יחסית מי שעוברות אותו הן לרוב נשים מרמת הכנסה גבוהה יחסי אשר יכולות לעמוד בעלויות שלו או לחלופין נשים צעירות שטרם נכנסו להוצאות הגדולות בחיים של משפחה, דירה וכולי ולכן יכולות להשקיע את מרבית הכנסתן הפנויה בניתוח.

הניתוח מתבצע לרוב במרפאות פרטיות ולא בבתי חולים ונעשה תחת הרדמה חלקית או מלאה לפי העדפת החולה. אם כי העדפה הכוללת היא הרדמה מלאה. החתוך בניתוח מתבצע לרוב בקו שמתחת לשדיים או לחלופין באזור הכהה שסביב הפטמה. כמובן שהאפשרות הראשונה היא מעודפת כי כך הצלקות נחבאות יותר ובולטות פחות. אבל שתי האפשרויות יוצרות את הצלקות הנסתרות ביותר באופן יחסי. השתלים עצמם ממוקמים באחד משני המקומות: מעל שרירי החזה או מתחת לשרירי החזה. לכל אחד מהמיקומים יתרונות וחסרונות משלו והמיקום הסופי ייקבע לבסוף בדיאלוג משותף עם המנתח על פי הנתונים הייחודיים למקרה.